AK PARTİ ALTINDAĞ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI VEYSEL TİRYAKİ “PROJE TANITIM TOPLANTISI” DÜZENLEDİ

04 Mart 2024 Pazartesi 09:52
AK PARTİ ALTINDAĞ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI VEYSEL TİRYAKİ “PROJE TANITIM TOPLANTISI” DÜZENLEDİ

AK Parti Altındağ Belediye Başkan Adayı Veysel Tiryaki, Altındağ için uygulamaya koymayı planladığı projelerini, hedeflerini ve vizyonunu bugün düzenlediği “Proje Tanıtım Toplantısı” ile açıkladı.

Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya, İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu’nun yanı sıra AK Parti ve MHP ana kademe, il, ilçe teşkilatlarından katılımlar oldu. AK Parti Ankara Milletvekilleri Orhan Yeğin, Kurtcan Çelebi, Lütfiye Selva Çam’ın da katıldığı toplantıya Altındağlılar yoğun ilgi gösterdi.

Tiryaki, “Proje Tanıtım Toplantısı”nda konuşmasına, “Altındağ Ankara demek. Altındağ Cumhuriyet’in kurulduğu ilçe demek. Altındağ, Başkent demek. Altındağ ilim, irfan, inanç demek. Altındağ, kardeş demek. Altındağ sevda demek. İşte bu sevda, bizleri bugünlere taşıdı. İlçeyi imar ederken, gönülleri de fethetmek, kentte eser, gönüllerde iz bırakmak için cebimizde altın tecrübelerle yeniden karşınızdayız” diyerek başladı. Tiryaki, “Hayatımın her döneminde ve her vazifede ‘insanımıza nasıl faydam dokunabilir, yarını bugünden daha değerli hale nasıl getirebilirim, bizden sonra gelecek nesillere bırakacağımız mirası, nasıl daha da zenginleştirebilirim’ düsturuyla hareket ettim. Göreve geldiğimiz günden itibaren yükü omuzlayan, çözüm üreten olduk. Bize gönül veren ve desteğini esirgemeyenlerin yüzünü ağartan işler yapmaya gayret ettik” dedi. 

 “İnsan odaklı belediyecilik, ruhu olan şehirler”

2003 yılında Altındağ’da bir gecekondu mahallesine taşındığını, hala da ailesiyle birlikte Altındağ’da yaşamaya devam ettiklerinin altını çizen Tiryaki, sözlerini şöyle sürdürdü: “Altındağlı olmaktan, burada yaşamaktan gurur duyuyorum. Şehri imar ederken, gönülleri de imar etmek, kalplerde iz bırakmak bizim belediyecilik felsefemiz. İnsan odaklı belediyecilik, ruhu olan şehirler, bizim işimiz. Güçlü belediye, mutlu insanlar demektir. Bir ilçede yaşayan insanları mutlu etmenin yolu, onların ihtiyaçlarını görebilmek ve analiz etmekten geçmektedir. Önceliğimize insanı almalıyız; çocukları, gençleri, kadınları, yaşlıları, dezavantajlı grupları önemseyen, onlar için düşünen, onlar için iş üreten bir anlayış geliştirmeliyiz. Sağlıklı, güvenli, planlı, altyapısı olan, yeşil alanı olan, yaşayan ve yaşanabilir mahalleler kurmalıyız.”

Tiryaki, şunları söyledi: “ Çalışmadan, emek harcamadan, gönüllere dokunmadan başarı gelmez. AK Parti, milletin partisidir. O ruh ilk günkü gibi canlıdır ve durmadan büyüyerek yoluna devam etmektedir. Huzurlarınızda partime ve parti büyüklerime teşekkür etmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Cumhur ittifakımızın tüm teşkilatlarına teşekkür etmek istiyorum Biz büyük bir aileyiz. Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Sayın Turgut Altınok ile birlikte inşallah 31 Mart’tan zaferle çıkacağız.”

Altındağ’ın, 20 yıl önce neredeyse tamamı gecekondularla kaplı, çöplerin varillerle toplandığı, insanların gelecekten umudunu kestiği bir yer olduğunu kaydeden Tiryaki, şöyle dedi: “Biz kaderine terk edilmiş, sorunları çözülemez gibi gözüken bir Altındağ’da yapılamaz denilenleri yaptık, başarılamaz denilenleri başardık. Altındağ bu süreçte çok değişti, dönüştü ve güzelleşti. Eskiden Altındağ’ın yüzde 85’i gecekondularla kaplıydı, yüzde 70’i imarsızdı. Çatısı tenekeden baraka evlerde yaşıyorlardı insanlarımız.  Şimdi içinde bulunduğumuz bu tür kültür merkezleri hayaldi Altındağ’da. Türkiye’de belki de eşi benzeri görülmemiş bir dönüşüm hamlesi başlattık. Hem kentsel dönüşüm, hem sosyal dönüşüm projelerini hayata geçirdik. Büyük yollar, bulvarlar açtık. Mülkiyet problemini çözdük. 50 binden fazla kaçak yapı yıkarak, modern konutlar yaptık. 50 bin gecekondu yıktık, ancak kavga, gürültü çıkmadı. Çünkü biz kimseyi ayırmadık, kimseyi kayırmadık, adaletten sapmadık.”

“Altındağ’ı Ankara’da, Türkiye’de tanınır hale getirdik”

Altındağ’da 15 yıl boyunca birçok projeyi hayata geçirdiklerini, önemli işler yaptıklarını vurgulayan Tiryaki, şöyle devam etti: “Her mahalleye büyük parklar, yeşil alanlar, kültür merkezleri, spor tesisleri, kadınlar ve gençlere yönelik eğitim tesisleri, sağlık merkezleri, karakollar, anaokulları, yüzme havuzları, nikâh ve düğün salonları, camiler, kütüphaneler yaptık. Ankara’da, en çok belediye tesisinin, belediye eliyle yapılmış kamu tesisinin bulunduğu ilçe Altındağ’dır. 15 yıllık görev süremde Altındağ’a yüzlerce eser ve tesis kazandırdık. Altındağ’ı Ankara’da, Türkiye’de tanınır hale getirdik. Hamamönü mahallesini restore ederek turizme kazandırdık. Hamamönü ve Hamamarkası projesi, bir Türkiye projesidir. Ulucanlar Cezaevini restore ederek müzeye dönüştürdük. Ulucanlar Müzesi, bir Türkiye Projesidir. Altınköy Açık Hava Müzesi, Altındağ’ın en prestijli projelerinden biridir. Altınköy, bir Türkiye projesidir.”

Altındağ’da büyük bir değişime imza atmalarına rağmen, Altındağ’ın sorunlarının bitmediğine dikkati çeken Tiryaki, “Daha gidilecek çok yolumuz var, daha kuracak yeni hayallerimiz, bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek için heyecanımız, azmimiz var. Bizim belediyecilik anlayışımız; vatandaşla bütünleşen, kalplere dokunan ve gücünü adaletten alan bir belediyecilik anlayışıdır. Bizim belediyecilik anlayışımız; gençlerin öz değerlerinden beslendiği, çocukların geleceğe güvenle baktığı, kadını erkeği, küçüğü büyüğü, yaşlısı genci herkesin sokaklarında huzurla gezdiği şehirler imar etme anlayışıdır. Bizim belediyecilik anlayışımız; düşünce, mezhep, inanç, memleket ayrımı yapmayan, herkese eşit davranan, herkese kucak açan bir belediyecilik anlayışıdır. Altındağ'da dürüstlüğün, kalkınmanın, emeğin, kardeşliğin, adaletin, samimiyetin tarafıyız. Altındağ'da yeniliğin, coşkunun, heyecanın, azmin, kararlılığın tarafıyız.” ifadelerini kullandı.

“Cumhurbaşkanımızın yolundan yürüyerek, inandık ve aşkla çalıştık”

Tiryaki, “Biz, gönlünde millet ve memleket sevdası olan Sayın Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yolundan yürüyerek, inandık ve hep aşkla çalıştık. Bu yüzden koşullar bize hiç bir zaman ağır gelmedi. Altındağ'da rekorlar kırdık, marka projelere ve sayısız yatırıma imza attık. Kentsel dönüşümle birlikte sosyal dönüşümü, zihinlerdeki dönüşümü, gelişimi de başlattık. Çok önemli mesafeler aldık. Şimdi kaldığımız yerden devam etme zamanı. Şimdi Altındağ’da yeni hayaller kurma,  bu hayalleri hep birlikte gerçeğe dönüştürme vakti. Yaşlısı genci, kadını erkeği, öğrencisi çalışanı, emeklisi işçisi, engellisi dezavantajlı gruplarıyla herkes için ayrı ayrı düşünülmüş planlanmış yepyeni projeler ve yatırımlarla ‘daha güzel bir Altındağ’ için yola çıkıyoruz”  diye konuştu.

Konuşmasında gençlere de seslenen Tiryaki, “Altındağ size emanet, Ankara size emanet, Türkiye size emanet. Sizler bu ülkenin istikbalisiniz. Sizleri geleceğe iyi hazırlamak için yeni dönemde sizlerle beraber çalışacağız. Yeni bir Altındağ hayalime sizlerden aldığım enerji ve güçle ulaşabileceğimize inanıyorum. Çünkü Altındağ için kurduğum tüm hayallerimde sizler başroldesiniz. Artık dünya sürekli değişiyor, gelişiyor.  Değişen dünyanın dinamiklerine ancak siz gençlerin sesine kulak vererek ayak uydurabiliriz. Sizlerle birlikte, ele ele, yürek yüreğe Altındağ’ı birlikte güzelleştirebilir, değiştirebiliriz. Geçmişte olduğu gibi çocuklar ve gençler için yatırım yapmaya ve çalışmaya devam edeceğiz” dedi. 

Tiryaki, “Altındağ’ın geleceğine dair fikirleri olan, yol haritası olan, Altındağ’ın hak ettiği konuma kavuşması için projeleri olan bir anlayışın, bu seçimden galip çıkacağına inanıyorum. Önümüzdeki dönemde de yine büyük başarıların altına hep birlikte imza atmak, bunun kıvancını birlikte paylaşmak istiyoruz. Altındağ’ı birlikte büyütmeye, kardeşliğimizi birlikte yüceltmeye, soframızdaki ekmeği birlikte çoğaltmaya devam etmek istiyoruz. Adet, örf ve geleneklerimizin unutulmadığı, geçmiş değerlerimizin korunduğu ve yaşatıldığı, bununla birlikte geleceğe ayak uyduran, yeni nesil belediyecilik uygulamaları ile Türkiye’ye örnek olan,  yepyeni bir Altındağ hayal ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Projeler 6 başlıkta toplandı

Veysel Tiryaki’nin projeleri; “Kentsel Dönüşüm Projeleri”, “Sosyal ve Toplumsal Projeler”, “İstihdam Projeleri”, “Çocuk ve Gençlik Projeleri”, “Meydan ve Yeşil Alan Projeleri” ile “Restorasyon Projeleri” olarak 6 ana başlıkta toplandı.  

 “Kentsel Dönüşüm Projeleri”

Geçmişte “Kentsel Dönüşüm Projeleri” kapsamında, 2004 yılından önce yüzde 85’i gecekondularla kaplı olan ve yüzde 70’i imarsız olan Altındağ’da uygulanan kentsel ve sosyal dönüşüm modelinin Türkiye’ye örnek olduğu hatırlatıldı. Yeni dönemde kentsel dönüşüm başlatılması planlanan mahalleler şu şekilde sıralandı: Önder-Ulubey, Solfasol-Yıldıztepe-Bağlariçi, Örnek, İskitler, Doğantepe-Başpınar, Türk-İş Blokları

“Sosyal ve Toplumsal Projeler”

Bu projeler çerçevesinde dezavantajlı gruplara, engelli vatandaşlara ve ailelere destek verilecek. Engelli bireylere eğitim verilerek topluma uyumlarının sağlanması amacıyla “Engelliler yönelik bir kompleks” kurulacak. Bu komplekste Engelliler Eğitim ve Sanat Merkezi, İstihdam atölyeleri ve Psikolojik destek merkezi bulunacak. Engelli bireylere sanat ve zanaat ile iyileştirme programı uygulanarak, meslek edindirme ve hobi amaçlı kurslar verilecek. İstihdam atölyelerinde üretilen ürünlerin satışı yapılarak engelli ailelere destek olunacak.

Bir başka proje “Bağımlılıkla Mücadele Merkezi”. Altındağ’da kurulacak merkez ile madde bağımlısı gençlerin tedavi edilmesi ve tekrar topluma kazandırılması hedeflendi.

Kurulacak “İleri Yaşam Merkezi” ile Altındağ’da yaşayan emeklilerle yakından ilgilenilecek. Kültür merkezi olarak planlanan proje içerisinde atölyeler, dede torun aktivite alanları, spor merkezi, psiko-sosyal destekler de yer alacak

Bunun yanı sıra dar gelirli aileler için ısınma, gıda ve hijyen malzemesi yardımı ile öğrenciler için ulaşım ve öğrenim desteği sağlanacak.  

Sosyal ve Toplumsal Projeler başlığı altındaki diğer projeler de şöyle:

Anaokulları, aile sağlığı merkezleri, kütüphaneler, kapalı pazar yerleri, taziye evleri, nişan, kına, söz, düğün, asker uğurlama, doğum günü gibi etkinlikler için Altın Mekan isimli tesisler,  cafe ve restoran hizmeti verecek belediye sosyal tesisleri Altındağ’a kazandırılacak. Esnaflar için belediye bünyesinde esnaf masası kurulacak.  Altındağlılar için Ankara içi ve dışında kültür turları devam ettirilecek.

“İstihdam Projeleri”

İstihdam Projeleri ile kalifiye olmayan iş gücü meslek kurslarına yönlendirilerek, işverenlerin talepleri doğrultusunda eğitimler verilecek. Bu amaçla Siteler mobilya sektörü bölgesinde çalışan işçi ve işverenlerin kullanımına hizmet etmek için “Sanayi Çalışanları Yaşam Merkezi” kurulacak.

Altındağ’da işe ihtiyacı olanlar ile işverenleri mesleki yeterliliklerine göre buluşturmak için “Altındağ İstihdam Ofisi” oluşturulacak.  Birçok sektörde meslek edindirme ve dil kursları verilecek, kurs sonrası dönemde iş sahibi edinmeye yönelik destekler sağlanacak.

“Çocuk ve Gençlik Projeleri”

Çocuk ve Gençlik Projeleri ile çocuklar için özel olarak tasarlanmış eğitim odaklı bir deneyimleme merkezi olarak planlanan “Altındağ Çocuk Şehri” kurulacak. Altındağ Çocuk Şehri, çocukları geleceğe hazırlamak gayesi ile meslek deneyimleri yaşatacak eğitim odaklı bir merkez.

Ayrıca “Çocuk Edebiyatı Müzesi ve Kütüphanesi”nin yanı sıra yeni nesil yaşayan kütüphaneler, “Altındağ Genç Girişimciler Merkezi” ve amatör kulüpler spor kompleksi yapılacak. Genç Girişimciler Merkezi, gençlere hem işletmelerini hem de yeni ürün fikirlerini geliştirebilmeleri için destek ve kaynak sağlayan bir merkez olacak. Altındağ Belediyesi bünyesinde bir gençlik meclisi de kurulacak.

“Meydan ve Yeşil Alan Projeleri”

Meydan ve Yeşil Alan Projeleri ile Altındağ halkının kullanımına sunmak için güvenli, bakımlı, temiz ve büyük parkların yapımına devam edilecek. Bu kapsamda üretime odaklanan bir tema park projesi olan Altındağ Kent Çiftliği ve Altındağ Kent Ormanı projesi hayata geçirilecek. Hüseyin Gazi Kent Meydanı yenilenecek.

“Restorasyon Projeleri”

Altındağ Belediyesi 2008 yılında başlattığı tarihi koruma projeleriyle 500’den fazla yapıyı restore etti. Böylece Altındağ turistlerin ziyaret ettiği bir bölge haline geldi. Restorasyon Projeleri ile bu alandaki çalışmalara devam edilecek, Altındağ kültür, sanat ve turizmin merkezi olacak. Yine bu projelerle bölgenin canlanması amacıyla restorasyon ve renovasyon çalışmaları sürdürülecek. 

Bunların yanı sıra ihtiyaç duyulan yerlerde kapalı otopark çözümleri üretilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.