TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları "çeyrek asrı" doldurdu

- TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal: - "TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları, okul öncesi, çocuk ve gençlik, başvuru ve yetişkin alanlarında 889 kitap ve toplamda 19 milyon baskıyla Türkiye'nin büyük yayınevleri arasında yer alıyor" - "Yayın hayatına başlandığından bu yana popüler bilim kitapları basan yayınevi sayısının artması, TÜBİTAK'ın bilgi toplumu oluşturmak için 25 yıl boyunca gösterdiği emeğin karşılığıdır ve bu hedefe ulaşmak için doğru yolda olunduğunun en önemli göstergesidir" - "TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları, kullanılan Türkçe, kitap tasarımı, baskı kalitesi ve kolay ulaşılabilirlik bakımından Türkiye'deki yayımcılığa iyi bir örnek oluşturuyor"

11 Eylül 2018 Salı 11:01
TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları

ANKARA (AA) - MEHTAP YILMAZ - Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, "TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları"nın, okul öncesi, çocuk ve gençlik, başvuru ve yetişkin alanlarında 889 kitap ve toplamda 19 milyon baskıyla Türkiye'nin büyük yayınevleri arasında yer aldığını belirterek, "Yayın hayatına başlandığından bu yana popüler bilim kitapları basan yayınevi sayısının artması, TÜBİTAK'ın bilgi toplumu oluşturmak için 25 yıl boyunca gösterdiği emeğin karşılığıdır ve bu hedefe ulaşmak için doğru yolda olunduğunun en önemli göstergesidir." dedi.

Mandal, AA muhabirine, TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları'na ilişkin açıklamada bulundu.

TÜBİTAK'ın, toplumu bilimle tanıştırmak, teknoloji kültürünün gelişmesinde öncü rol oynamak amacıyla 1993 yılından beri popüler bilim kitapları yayımladığını dile getiren Mandal, bu sene 25. yılını tamamlayan söz konusu yapıtların, okurlardan gördüğü ilgiyle büyümeye ve her yaşa hitap ederek, toplumun bilimsel gelişimine katkıda bulunmaya devam ettiğini söyledi.

Mandal, TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları'nın okul öncesi, çocuk ve gençlik, başvuru ve yetişkin alanlarında 889 kitap ve toplamda 19 milyon baskıyla Türkiye'nin büyük yayınevleri arasında yer aldığını ifade etti.

Yayımlanan eserlerle bilim insanları, popüler bilim yazarları ya da eğitimciler tarafından kaleme alınan, seçkin bilim kitaplarının çeşitliliğinin artırılarak okuyucuya ulaştırılmasını hedeflediklerini anlatan Mandal, "TÜBİTAK, farklı bilim disiplinlerindeki yenilikleri, bilim insanlarının yaşam öykülerini ve keşiflerini anlatan kitapların seçilmesi ve yayımlanmasıyla bir yandan toplumda bilim okuryazarlığını teşvik ederken öte yandan Türkiye'de bilim yayımcılığının gelişmesine katkı sunuyor." diye konuştu.

- "7'den 70'e her yaşa özel kitap"

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları'nın 7'den 70'e her yaşa özel yayımları olduğuna dikkati çeken Mandal, meraklı minikleri harflerle tanıştıran okul öncesi kitapların 3-6 yaş okurlara seslendiğini bildirdi. Çocuk ve gençlik kitap sayılarının, anne-baba ve eğitimcilerin talepleriyle hızla arttığına işaret eden Mandal, göktaşları, yağmur ormanları, çocuk hakları, elektron, rüzgar enerjisi gibi birçok farklı konudaki eserlerle çocuklara ve gençlere bilim okuryazarlığını küçük yaşlarda kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

Mandal, başvuru kitaplarına ilişkin de "Başvuru kitapları, her yaştan okuyucuya hitap eden bilgi yoğun, araştırma ve incelemelere kaynaklık edebilecek, açıklayıcı fotoğrafların, resimlerin ve çizimlerin bol olduğu eserler olarak kütüphanelerde önemli bir yer tutuyor." ifadesini kullandı.

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları'nın çıkış noktası olan yetişkin kitapları hakkında da bilgi veren Mandal, eserlerin bilim insanlarından eğitimcilere, öğrencilerden yeni bilimsel tartışmaları, bilim tarihini ya da buluşların nasıl gerçekleştiğini okumaktan keyif alan okurlara hitap ettiğini dile getirdi.

Mandal, söz konusu kitapların, kullanılan Türkçe, kitap tasarımı, baskı kalitesi ve kolay ulaşılabilirlik bakımından Türkiye'deki yayımcılığa iyi bir örnek oluşturduğuna dikkati çekerek, "Yayın hayatına başlandığından bu yana, popüler bilim kitapları basan yayınevi sayısının artması, TÜBİTAK'ın bilgi toplumu oluşturmak için 25 yıl boyunca gösterdiği emeğin karşılığıdır ve bu hedefe ulaşmak için doğru yolda olunduğunun en önemli göstergesidir." dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.