ASTSUBAYLAR ÖZLÜK HAKLARINDA ÇÖZÜM BEKLİYOR

Emekli astsubaylar maaşlarında ve özlük haklarında eşitlilik talep ediyor. Astsubaylar, subay-astsubay arasındaki emekli maaş bağlama farkının düzeltilmesini istiyor.

18 Temmuz 2022 Pazartesi 11:52
ASTSUBAYLAR ÖZLÜK HAKLARINDA ÇÖZÜM BEKLİYOR

15 Temmuz hain darbe girişiminde darbeci FETÖ militanlarını durdurmaya çalışırken şehit olan Ömer Halisdemir’in silah arkadaşları Astsubaylar, sorunlarına çözüm bekliyor.

Ordu Sendikası Temsilcisi Emekli Komando Astsubay Kademeli Kıdemli Başçavuş Yılmaz Demir Özçelik, yarbay ve üst düzey subayların emekli oldukları zaman çeşitli isimler adı altında tazminatlarla yüksek oranla emekli maaşı bağlandığını, astsubayların ise emekliliklerine yansıyacak herhangi bir tazminat almadıkları için hem maaşlarının düşük kaldığını hem de emekli olunca maaşlarının düşük oranla bağlandığını ifade etti. 20 yıl önce emekli olunca albay maaşlarının yüzde 75’ini aldıklarını hatırlatan Özçelik, günümüzde bu oranın yüzde 50’lere hatta malul olanlarda ise yüzde 30’lara kadar düştüğünü dile getirdi.

 

GÖNÜLLERİMİZ İNCİNİYOR

“Bu adaletsizlik giderilmeli” diyen Ordu Sendikası Temsilcisi Yılmaz Demir Özçelik, taleplerini şöyle sıraladı:

 “1980 darbesi itibariyle yarbay ile eşit olan maaş ve emekli maaşlarımız, silah arkadaşlığı arasına nifak sokmak istenircesine, gönüllerimizi incitecek kadar, çok aşağılara düşmüştür. Öyle ki; emekli maaşı bağlama oranlarımız; emekli Kd. Albay maaşının yüzde 75'ler civarında iken, günümüz şartlarında bu oran ne yazık ki yüzde 50'lere kadar düşmüştür. Bu fark, tazminat ayrımcılığından kaynaklanmaktadır. Sadece yarbay ve üstü subaylara 6 farklı isim adı altında tazminat verilirken, astsubay ve uzman çavuşlar ise şehit de olsa, gazi de olsa, ellerini, gözlerini, ayaklarını da kaybetse, bu 6 farklı isim altındaki tazminat olan; makam tazminatı, görev tazminatı, temsil tazminatı, komutanlık tazminatı, kadrosuzluk tazminatı ve komkarsu tazminatından faydalandırılmamışlardır. Üstelik 7 yıl önce makam ve görev tazminatlarının astsubayları da kapsaması konusunda sözler verilmesine rağmen halen çözüme kavuşmamıştır.” TSK'da general, amiral ve yarbay dahil üstü subaylar gibi astsubay ve uzman çavuşların da görev yaptığını dile getiren Özçelik, “Astsubay ve uzman çavuşlar; TSK'yı temsil etmiyorlar mı? TSK'da görevlerini yapmıyorlar mı? TSK'da makamları yok mu? TSK'da komutan değilmişler mi? Şehit olanlar, gazi olanlar, TSK'yı, milletini general, amiral ve yarbay dahil üstsubaylar kadar temsil mi etmiyor” diye sordu.

 

SİCİL AFFI  BEKLİYORUZ

Astsubayların ayrıca sicil affı başta olmak üzere gazilik hakkı verilmeyenlere bu haklarının verilmesini beklediklerini ifade eden Yılmaz Demir Özçelik, “Kalkınmada öncelikli illerde görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına da her 2 yıl görev süresine karşılık artı 1 kademe verilmesini, yüz kızartıcı suç işlemeyen silahlı kuvvetler mensuplarına da lehte nasıp düzeltmesi veya sicil affı yapılmasını, adi malûllerin, vazife malullüğüne geçirilerek mağduriyetlerinin giderilmesini, Re'senlilere iade-i itibar yapılmasını, Milli Savunma Üniversitesi bünyesindeki önlisans düzeyindeki meslek yüksekokullarının, lisans düzeyine çıkarılmasını, ve gazilik hakları olup verilmeyen 20.000 silah arkadaşlarımıza gazilik haklarının verilmesini talep ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.