banner43

Peker’in suçladığı hâkimin meslekten ihracı için HSK’ya başvuru yapıldı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TOGO Kuleleri’nin sahipleriyle fotoğrafları olan Ankara Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Esat Toklu’nun meslekten ihracı için HSK'ya başvuruda bulundu.

11 Haziran 2021 Cuma 15:22
Peker’in suçladığı hâkimin meslekten ihracı için HSK’ya başvuru yapıldı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Sedat Peker’in iddialarının odağındaki, TOGO kulelerini yapan şirketin sahibiyle fotoğrafları ortaya çıkan Ankara Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Esat Toklu hakkında Hakimler Savcılar Kurulu Başkanlığı’na (HSK) meslekten çıkarılma talebiyle başvuru yaptı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın avukatı Turgut Kazan’ın hazırladığı başvuru dilekçesinin konu kısmında Toklu’nun ivedilikle meslekten çıkarılması talep edilerek şu ifadelere yer verildi:

“Müvekkilimiz Mimarlar Odası’nın TOGO’yla ilgili davaları bütün kamuoyunca bilinirken, iptal kararı verilmiş bu davalardan birinin istinaf incelemesinde yürütmeyi durdurma kararı veren kurula nöbetçi başkan olarak katılması, üstelik yine TOGO’nun mühürlenmesi kararı istinaf edildiğinde 5 ile 6. Dairelerden oluşacak 5’li kurulu belirleme imkanına sahip bir başkan olması ve gerçekleştirilen kurulla (kesin nitelikli) bozma/ehliyet yönünden RED kararı verilebilmesinin sağlanması ve bunları yaparken TOGO sahibi Sinan Aygün’ü tanımıyormuş gibi davranması, ayrıca Bodrum’daki en pahalı otelde tatil yapması, çok sayıda araba sahibi olması, (iddiaya göre) TOGO yüklenicisinin doğum günü partisine katılması ve Sezgin Baran Korkmaz’ı hiç tanımadığını söylemişken, savcılığa sunduğu dilekçede, ayaküstü tanıştığını, birkaç kez mesajlaştığını açıklaması, kesinlikle mesleğin şeref ve onuruyla bağdaşmayacağı için, Esat Toklu’nun (yargılama gereği görülmese bile) 2802 sayılı yasanın 69/5 maddesi uyarınca ve İVEDİLİKLE meslekten çıkarılması gerektiğini bildirmekten ibarettir.”

NE OLMUŞTU?
İş insanı Sinan Aygün’ün sahibi, Uğur Sucu’nun da yüklenici firma sahibi olarak inşa ettiği TOGO Kuleleri imar değişikliğine ilişkin mahkeme kararları gerekçe gösterilerek Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Aralık 2019’da mühürlenmişti. Aygün, mühürleme işleminin ardından yerel mahkemeye başvurarak işlemin iptali ve yürütmeyi durdurma kararı alınması talebinde bulunmuş, bu talebi reddedilmişti. Ret kararına karşı Aygün, konuyu istinaf mahkemesine taşımıştı.
Ankara Bölge İdare Mahkemesi 6’ncı İdari Dava Dairesi’nde görülen davada, yürütmenin durdurulması istemi hakkında yerel mahkeme tarafından verilen ret kararında yasaya aykırılık bulunmadığı belirtilerek itiraz isteminin reddine karar verilmişti. Şubat 2021’de ise Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin mühürlediği TOGO Kuleleri hakkında son kararı veren Danıştay, binanın kaçak inşa edildiğini tescillemişti.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ise, Sedat Peker’in hakkında iddialarda bulunduğu Ankara Bölge İstinaf Mahkemesi Başkanı Esat Toklu’nun, TOGO Kuleleri’ni yapan firmalar arasında yer alan Sucu Grup'un patronu Uğur Sucu’nun doğum günü partisine katıldığını iddia ederek bir video paylaşmıştı. CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer de Toklu’nun Sucu’yu makamında ağırladığı fotoğrafları ortaya çıkarmıştı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.