AK Parti Çorum 6. Olağan İl Kongresi

- Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan: (2) - "286 kilometrelik Samsun-Çorum-Ankara hızlı tren hattının 3 kesim halinde proje ihalesini gerçekleştirdik. Bu yıl içinde inşallah projesi, etüt çalışmaları tamamlanacak sonra da yapım için gereken adımları atacağız. Bu hızlı tren hattıyla Çorum bir taraftan Karadeniz'e, bir taraftan Sivas Erzincan üzerinden Doğu Anadolu'ya bir taraftan da Akdeniz ve Ege bölgelerine bağlanmış olacak" - "Sulama birliklerini de kaldırıyoruz, bunlarla yürünmez. Büyük ihtimalle, çalışmalar yapılıyor bu işi belediyeler vasıtasıyla çözmenin yoluna gideceğiz. Zira sulama birliklerindeki tespitlerimiz çok acı ve çok ciddi bedeller ödettiler"

28 Ocak 2018 Pazar 15:11
AK Parti Çorum 6. Olağan İl Kongresi

ÇORUM (AA) - Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "286 kilometrelik Samsun-Çorum-Ankara hızlı tren hattının 3 kesim halinde proje ihalesini gerçekleştirdik. Bu yıl içinde inşallah projesi, etüt çalışmaları tamamlanacak sonra da yapım için gereken adımları atacağız. Bu hızlı tren hattıyla Çorum bir taraftan Karadeniz'e, bir taraftan Sivas Erzincan üzerinden Doğu Anadolu'ya bir taraftan da Akdeniz ve Ege bölgelerine bağlanmış olacak." dedi.

Erdoğan, Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen AK Parti Çorum 6. Olağan İl Kongresi'ndeki konuşmasında 16 Nisan referandumunda yüzde 80 üzerinde "evet" oyu veren ve Türkiye çapında ilçeler arasında ilk yüze giren Boğazkale, Uğurludağ ve Bayat'a teşekkür etti.

Allah'tan muhabbetlerini, dayanışmalarını ve yol arkadaşlıklarını daim etmesini temenni eden Erdoğan, Alaca ilçesinden gelen partililere, "Alaca, hadi bakalım yarışa. İnşallah 2019 seçimlerinde Çorum'dan daha iyi bir tablo bekliyoruz. Çorum bunu yapar mı, Çorum bunu başarır mı? Türkiye'nin gelecek yüzyılının şekilleneceği bu tarihi seçimlerde Çorumlu kardeşlerim başkalarıyla değil, inşallah kendisiyle yarışacak." dedi.

Demokrasinin, özgürlüklerin ve AK Parti'nin 16 yıldır kalesi olan Çorum'un 2019'da yine tarih ve destan yazacağını belirten Erdoğan, "Önce mahalli idareler seçimlerinde ardından cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde sizlerin demokrasi sancağını çok daha yükseklere taşıyacağınıza inanıyorum. AK Parti Çorum İl Kongresinin bu yönde atılmış tarihi bir adım olduğunu düşünüyorum." ifadesini kullandı.

- "Kongreler vasıtasıyla ahitlerimizi yeniliyoruz"

Kongrelerde sadece şehirleri 2019'a taşıyacak kadroları belirlemediklerine işaret eden Erdoğan, kongreler vasıtasıyla ahitlerini yenilediklerini, dava ve yol arkadaşlıklarını perçinlediklerini bildirdi.

Kongreler vesilesiyle hem teşkilat mensuplarıyla istişareler yaptıklarını hem de milletle yüz yüze görüşme ve dertleşme imkanı bulduklarını aktaran Erdoğan, bugüne kadar 42 il kongresinin gerçekleştirildiğini, her kongrenin bir demokrasi şöleni içerisinde, büyük bir coşkuyla, kardeşlik ve uhuvvet iklimi içinde icra edildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar AK Parti Çorum teşkilatlarında görev yapanlara şükranlarını sundu, ahirete irtihal edenlere de Allah'tan rahmet diledi.

İl yönetimini devredecek partililere teşekkürlerini ileten ve görevi devralacaklara muvaffakiyetler dileyen Erdoğan, "Salondakiler başta olmak üzere, AK Parti teşkilatımızın tempolarını artırarak şimdiden 2019 seçimlerine hazırlanacağına inanıyorum." dedi.

- "Çaba bizden, takdir Allah'tandır"

Ana kademe, kadın kolları ve gençlik kollarına sırasıyla, "2019 için kapı kapı dolaşmaya hazır mıyız?" diye soran Erdoğan, "Evet" şeklindeki yanıtlar üzerine, "Maşallah, barekallah. Şüphesiz çaba bizden, takdir Allah'tandır. Bizim mesuliyetimiz ulaşılmadık tek bir seçmen, kapısı çalınmadık tek bir hane bırakmadan çalışmak, gayret göstermektir. İnşallah tıpkı diğer seçimlerde olduğu gibi 2019 yılındaki tarihi seçimlerde de ülkemizi refaha, huzura ve istikrara kavuşturacağımıza inanıyorum." ifadesini kullandı.

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin, "Ben dostlarımı ne kalbimle, ne de aklımla severim. Olur ya, kalp durur, akıl unutur. Ben dostlarımı ruhumla severim, ruh ne durur, ne de unutur." şeklindeki sözlerini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

"İşte biz de Çorum'u böyle seviyoruz. Anlaştık mı Çorum? Ruhumuzla seviyoruz, Çorum'un müteşebbis insanlarını, ülkesine, milletine, bayrağına, ezanına sevdalı insanlarını ruhumuzla seviyoruz. Unutmayın, 'aşkınan çalışan yorulmaz' diyerek sizlerin desteğine, sizlerin güvenine mazhar olmak için gece-gündüz demeden var gücümüzle çalışıyoruz."

Erdoğan, 2002'den beri şehirler ve vatandaşlar arasında ayrım yapmadıklarını ve yapılmasına da müsaade etmediklerini, kendi nazarlarında hiçbir şehrin ikinci sınıf ya da üvey evlat olmadığını vurguladı.

Tüm iller ve 80 milyonun her ferdinin birinci sınıf olduğunu, en iyi ve en kaliteli hizmete layık olduğunu belirten Erdoğan, bu anlayışla 15 yılda Çorum'a 12 milyar liralık yatırım yaptıklarına dikkati çekti.

Çorum'u Hitit Üniversitesiyle buluşturduklarını ve öğrenci sayısının 16 bin olduğunu belirten Erdoğan, kendilerinden önce Çorumluların en basit ameliyatlar için bile Ankara veya İstanbul'a gittiğini dile getirdi.

Çorum'daki sağlık hizmetlerinin diğer bazı illerde olduğu gibi yetersiz olduğunu, inşa ettikleri hastaneler ve sağlık ocaklarıyla bizden bu sıkıntıyı da önemli ölçüde çözdüklerine değinen Erdoğan, Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinin bölgenin en modern sağlık kuruluşlarından biri olduğunu vurguladı.

Erdoğan, "Bu hastaneyle şehit Erol kardeşime vefa borcumuzu bir nebze ödemiş olduk, hem de Çorum'a şehir hastanesi konforunda bir sağlık tesisi kazandırdık." dedi.

Sağlık yatırımlarında ilçeleri de ihmal etmediklerini 5 yatırımın devam ettiğini aktaran Erdoğan, İskilip ve Bayat devlet hastanelerinin inşaatlarının planlanandan daha uzun sürdüğünü belirtti.

Erdoğan, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'dan konuya ilişkin bilgi aldığını ifade ederek, Demircan'ın, "İnşallah fazla kalmadı şu anda donanımlarını İskilip'in alıyoruz, Bayat'ı da inşallah kısa sürede tamamlayacağız" dediğini aktardı.

TOKİ kanalıyla Çorum'da 5 bin 400'e yakın konut uygulaması başlattıklarını ve çoğunu tamamlayıp teslim ettiklerine değinen Erdoğan, özellikle Devane'de inşa ettikleri konutlarla bir taraftan gecekondu sorununu çözerken bir taraftan da şehre yepyeni bir meydan kazandırdıklarını bildirdi.

Erdoğan, "Kent Park Projesinin tamamlanmasıyla inşallah Hıdırlık'ın da hem tarihine hem de Kerebi Gazi ile Suheybi Rumi hazretlerinin manevi mirasına yaraşır bir çehreye kavuşacağına inanıyorum." dedi.

Çorum'daki bölünmüş yol uzunluğunun 59 kilometre olduğunu kendilerinin buna 260 kilometre ilave ettiklerini anlatan Erdoğan, şu anda Çorum'da toplam maliyeti 2 milyar lirayı aşan 11 adet projenin yapımının sürdüğünü belirtti.

Çorum-İskilip-Çankırı ve Çorum-Merzifon yolunu en kısa sürede tamamlayacaklarını vurgulayan Erdoğan, Çorum-Merzifon yolunun yapımıyla havalimanına olan mesafenin daha da kısaltılmış olacağını ifade etti.

Kırkdilim yolunun tek şeritli olan dar yolunu genişlettiklerini anımsatan Erdoğan, 3 Ocakta toplam bedeli 480 milyon lira olan yol ve tünel projesinin ihalesini yaptıklarını, böylece Kırkdilim yolunun korkulan değil, keyifle seyahat edilen bir güzergah haline geleceğini dile getirdi.

- Samsun-Çorum-Ankara hızlı tren hattı

Hızlı trenin Çorumlu sanayiciler başta olmak üzere tüm vatandaşların hayali olduğunu aktaran Erdoğan, "Hamdolsun şimdi biz bu hayali gerçeğe dönüştürüyoruz. 286 kilometrelik Samsun-Çorum-Ankara hızlı tren hattının 3 kesim halinde proje ihalesini gerçekleştirdik. Bu yıl içinde inşallah projesi, etüt çalışmaları tamamlanacak sonra da yapım için gereken adımları atacağız. Bu hızlı tren hattıyla Çorum bir taraftan Karadeniz'e, bir taraftan Sivas Erzincan üzerinden Doğu Anadolu'ya bir taraftan da Akdeniz ve Ege bölgelerine bağlanmış olacak." ifadesini kullandı.

Erdoğan, 15 adet sulama projeleriyle 146 bin dekar araziyi sulamaya açtıklarını belirterek, "Sulama birliklerini de kaldırıyoruz, bunlarla yürünmez. Büyük ihtimalle, çalışmalar yapılıyor bu işi belediyeler vasıtasıyla çözmenin yoluna gideceğiz. Zira sulama birliklerindeki tespitlerimiz çok acı ve çok ciddi bedeller ödettiler." diye konuştu.

Koçhisar Barajı ile 118 bin dekar araziyi daha sulayacaklarını, Obruk Barajı ve HES'iyle de 70 bin dekar araziyi suyla buluşturacaklarına dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

"Çorum sanayi şehri olmanın yanında tarım ve hayvancılıkta da öncü bir vilayetimizdir. Son 15 yılda Çorumlu çiftçi kardeşlerimize 1,2 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik."

(Sürecek)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.