TURGUT ALTINOK: GERÇEK ANKETLERDE ÖNDEYİZ

29 Şubat 2024 Perşembe 14:37
TURGUT ALTINOK: GERÇEK ANKETLERDE ÖNDEYİZ

Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok, NTV canlı yayınında Ahmet Ergen’in sorularını yanıtladı.

“Ankara sokaklarında sevgi ve ilgi var”

Ankara sokaklarında seçim havasının coşkulu ve heyecanlı olduğunu belirten Turgut Altınok, “Ankara’da saha çok iyi. Her gün sahadayım. Sabahtan başlıyoruz, gece yarısına kadar çalışmalarımızı yürütüyoruz. Toplantılarımıza devam ediyoruz, esnaflarımızı geziyoruz, sokakları geziyoruz. Vatandaşın ilgisi, sevgisi yoğun. ‘Gönlümüz seninle, desteğimiz seninle’ diyorlar. Ve çok sayıda fotoğraf çektiriyoruz. Yoğun bir ilgi, yoğun bir sevgi var. Benim sokakta gördüğüm bu. Bir de tabii biz yıllardır siyasetin içindeyiz. Sokağa bakarız, vatandaşın nabzına bakarız, ilgisine, sevgisine veya tepkisine de bakarız. Ama neredeyse hiç tepkinin olmadığı, ‘Seni seviyoruz, oyumuz seninle, gönlümüz seninle’ diyen Ankara sokakları var” dedi.

“Gerçek anketlerde önde çıkıyoruz”

Altınok, hem sokak anketlerinde hem gerçek anketlerde önde olduklarını söyledi. Altınok şunları dile getirdi:

“Gerçek anketlerde önde çıkıyoruz. Bir de sahte anketler var, biliyorsunuz. Bunu Cumhurbaşkanlığı seçiminde gördük. Gerçek anket size doğruyu gösterir. Yani anketlerde kazanırsınız ama sonuçta bir de sandığa oy atan vatandaşımız var. Yani kimsenin oyu anketlerde değil, kimsenin iradesi anketlerde değil. Dolayısıyla oldubitti ile ‘ben kazandım, 60’la kazandım’ demek vatandaşın iradesine saygısızlıktır, ipotek koymaktır. Biz buna dikkat ederiz. Objektif olursanız kendinizi kandırmazsınız, seçmeninizi de kandırmazsınız. Biliyorsunuz, Cumhurbaşkanlığı seçiminde sayımlar yapılırken iki Büyükşehir Belediye Başkanı çıktı televizyona. ‘Siz devletin Ajansı Anadolu Ajansı’na güvenmeyin, biz seçimi aldık yüzde 60’la götürdük’ gibi açıklamalar yaptılar. Hâlbuki belli makamdakilere sorumluluk düşer. Ağzımızdan çıkan her sözü her kelimeyi çok itinalı ve dikkatli kullanmalıyız. Toplumu galeyana getirebilirsiniz, bir sürü istenmeyen olaya sebep olabilirsiniz. Seçim zamanı insanlar gergin oluyor. Dolayısıyla çıktılar, 85 milyonun karşısında böyle bir yalan ve yanlış beyanda bulundular. Hâlbuki verileri alırsınız. Anadolu Ajansı’nın verileri yüksek seçim kurulundan geliyor. Sonucu beklersiniz. İtiraza matuf bir şey varsa çıkar bunu konuşursunuz. Ama bunu iki seçimde de yaptılar. Siyaset tarihinde böyle bir şey yoktur. Bu bir siyasi acemiliktir. Toplumu kandırmadır. Daha doğrusu kendini kandırmadır. Dolayısıyla biz gerçek anketlerle bakıyoruz. Halk anketiyle bakıyoruz.”

“Parti teşkilatlarımız bizi istedi”

AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Büyük Birlik Partisi'nin ortak adayı olarak gösterilmelerinin parti tabanları ve teşkilatlarınca olumlu karşılandığını aktaran Altınok şunları söyledi:

“Biz yapılan anketlerin sonucunda Cumhur İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduk. AK Parti teşkilat ve tabanımız, Milliyetçi Hareket Partisi teşkilat ve tabanımız, Büyük Birlik Partisi teşkilat ve tabanımızın istekleri ve talepleri doğrultusunda. Keçiören’de 20 yıllık bir başarı hikâyesi var. Bir gecekondu şehrini bir dünya kenti yaptık. Çöplüklerden gül bahçesi, şelale, orman, kale, kule, şelale, teleferik yaptık. Türkiye'de örneği olmayan bir belediyecilik vardır burada. Türkiye ve dünyada da yoktur. Yan yana gezebileceğiniz bu kadar eser ve hizmetin olduğu bir belediyecilik anlayışı yok. Ankara'da da yok, İstanbul'da da yok, İzmir'de de yok. Öyle olunca taban bizi istedi.

“Her partiden oy alıyoruz”

Cumhur İttifakı dışında kalan partilere mensup vatandaşlardan da destek aldıklarını söyleyen Altınok şunları kaydetti:

“Biz her partiden oy alıyoruz. Sokakta, ‘Cumhuriyet Halk Partiliyim ama sana seve seve oy vereceğim, Ankara'ya çok hizmet yapacağına inanıyoruz’ diyen birçok vatandaşımız var. Biz her seçim daha yüksek oy alırız. ‘Oy verdik ama bir şey yapılmadı, Ankara'nın problemleri çoğalıyor, sana oy vereceğim’ diyen birçok vatandaşımız var. Niye? Çünkü herkesi kucaklıyoruz. Makamlar ve mevkiler kimsenin ideolojisinin ve hırsının deneme pisti değildir. Makamlar adaletle hizmet makamıdır.”

“Trafik ve ulaşım problemini çözeceğiz”

Altınok, Ankara’daki ulaşım ve trafik problemini çözmek için hayata geçirecekleri projeleri anlattı. Altınok şunları ifade etti:

“Son 5 yılda Ankara'ya 400 bin yeni araç girdi. 2023’te 100 bin yeni araç girdi. Ama Ankara'da yollar aynı. Bir şehir planlaması vardır, bir kent planlaması vardır. Kentlerin gelecek planlaması vardır. Belediye başkanları şehrin 5 yılını yönetmez. Belediye başkanları şehrin geleceğini yönetir. Belediye başkanları şehrin geleceğini planlar. Ama maalesef şu anki Büyükşehir Belediye Başkanı ve adayı ‘ben yol yapmadım, yol yapsam trafik problemi olurdu’ diyor.  Yani bir belediye başkanı bunu söyleyemez. Yeni yollar yapacaksınız, yeni bulvarlar yapacaksınız. Alt geçitler, üst geçitler, köprülü kavşaklar yapacaksınız. Bizim projelerimiz hazır. Ankara'ya yeni 75 tane alt geçit, üst geçit ve köprülü kavşak lazım. Yeni yollar lazım. Yeni bulvarlar lazım. Hem trafik problemini hem ulaşım problemini metroyla çözebilirsiniz. Havaalanı yolu metrosu başta olmak üzere 80 kilometre metro projemiz var. Şu an Avrupa başkentleri arasında havaalanından şehre metrosu olmayan tek başkent maalesef cumhuriyetimizin, devletimizin, Milli Mücadele’mizin kalbi, ülkemizin başkenti Ankara'mız. Büyükşehir Belediye Başkanı ve adayı 5 yıl önce söz vermiş. Ankara'ya 58 kilometre metro yapacağım, havaalanı yolu metrosunu yapacağım diye. Ama 5 yılda 5 santim yapılan metro yok. Önümüzdeki 5 yılda Ankara'da 600 bin ile 700 bin arası araç trafiğe çıkacak. İnanın iki üç sene sonra Ankara trafiği İstanbul trafiğinden çekilmez hale gelecek. Ankara'da otobüs duraklarında bekleme süresi çoğaldı ve kuyruklar çoğaldı. Otobüslerde vatandaşlarımız balık istifi gibi. Ankara'da yaşayan insanlarımız buna layık değil. Bir buçuk iki saatte, iki buçuk saatte işine ya da evine giden, hayatının 4 saatini trafikte çileyle geçiren bir Ankara var. Hızlı bir şekilde 2 bin elektrikli otobüs alacağız. Dolayısıyla hem yedek parça giderleri hem ulaşımdaki akaryakıt giderinden belediye kurtulmuş olacak. Otobüslerimizi hızlı bir şekilde hizmete sokacağız ve Ankara'da kısa bir sürede hem trafik hem ulaşım problemini çözeceğiz.”

“Bin 500 lira burs 15 Nisan'da öğrencilerin hesaplarında olacak”

Üniversite öğrencilerine ulaşımın ücretsiz olacağını söyleyen Altınok şunları dile getirdi:

“18 yaş ve üzeri öğrencilerimize ve üniversite öğrencilerimize ulaşımı ücretsiz yapacağız. Hiçbir ücret almayacağız. Tüm gün geçerli olacak. 20 bin üniversite öğrencimize aylık bin 500 yüz lira burs vereceğiz. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğümüzle biz şu an burs veriyoruz zaten. 500 öğrencimize 1000 lira burs veriyoruz. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ile protokol yapıyoruz. İsimleri bildiriyoruz. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğümüz, öğrencimizin sosyoekonomik durumuna bakıyor ve ‘burs verilebilir’ derse Kredi ve Yurtlar Kurumunun hesabına yatırıyoruz. Onlar da gençlerimizin hesabına yatırıyor. Hülasa Ankara'da 20 bin öğrencimize her ay bin 500 lira bursu 15 Nisan'dan başlamak üzere hesaplarına yatıracağız.”

“18 Mart'ta Atatürk Cumhuriyet Kulemizi açıyoruz”

Altınok, Keçiören’de yapımı tamamlanmak üzere olan Atatürk Cumhuriyet Kulesi’nin açılış tarihini açıkladı. Altınok, “18 Mart'ta Atatürk Cumhuriyet Kule'mizi açıyoruz. 197 metre yüksekliğinde. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Ankara Büyükşehir Belediyesinin maalesef yaptığı bir tane eser yok. Biz Atatürk Ankara Milli Mücadele Müzesini de açıyoruz. Milli Mücadele'nin yönetildiği Çoban Mektebi'nin restorasyonu bitti. Şu an müzeyle ilgili çalışmalarımız bitiyor. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Ankara'mıza Atatürk Ankara Milli Mücadele Müzesi ve Atatürk Cumhuriyet Kule'mizi kazandırdık.” dedi.

Altınok Ankara’nın birçok ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatacaklarını, köylerdeki su ve kanalizasyon problemini çözeceklerini söyledi.

Altınok, sosyal destek projelerini de anlatarak emekliye ve sosyal destek hak sahiplerine yardımların artarak devam edeceğini belirtti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.