Sağlık Sen'den Ek Gösterge açıklaması

Sağlık- Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ve yönetim kurulu üyeleri, basın mensuplarını Memur-Sen Genel Merkezi Toplantı salonunda ağırladı. Sağlık çalışanlarının gündemine dair konuları değerlendiren Genel Başkan Durmuş, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

09 Haziran 2022 Perşembe 14:39
Sağlık Sen'den Ek Gösterge açıklaması

Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarının tüm sorunlarına yönelik çalışmalar ve çalıştaylar düzenlediklerini belirten Durmuş, buralardan çıkan tüm sonuçları ve çözüm önerilerini yetkililerle paylaştıklarını anlattı. 


“Sağlık Kuruluşlarında Devletin Varlığı Daha Çok Hissettirilmeli” 
Sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarının başında şiddetin geldiğini belirten Durmuş, Sağlık Bakanlığının uğraşları ve Adalet Bakanlığının destekleriyle sağlıkta şiddetin katalog suçlar arasına girdiğini hatırlattı. Düzenlemenin çok önemli olduğunu belirten Durmuş, kanunların kendi başına yeterli olmayacağını söyledi. Sağlıkta şiddetin ortadan kalkabileceğine inandıklarını dile getiren Durmuş, “Yapılan düzenlemeleri önemli buluyoruz. Ancak şiddeti körükleyen sorunlar da ortadan kalkmalı. Bunun için de çalışmalar yapılmalı. Sağlık kuruluşlarında devletin varlığı daha çok hissettirilmeli. Her ay yayınladığımız raporlarla, sağlıkta şiddete karşı toplumsal bir duyarlılık yarattık. Bu duyarlılığı daha da fazla artırmak için devlet nezdinde de çalışmalar yapılmalıdır” diye konuştu.   


Malpraktis sorununa da değinen Durmuş, hatası olmadan sağlık çalışanlarına rücu edilen tazminatlara itiraz ettiklerini kaydetti. Yeni düzenleme ile bu mağduriyetin de önüne geçileceğini belirten Durmuş, “Düzenleme, sağlık çalışanlarını koruyan önemli bir adımdır. Bu düzenleme birçok Avrupa ülkesinde yok. Dünyaya örnek teşkil edecek önemli bir adım atıldı” ifadelerini kullandı. 
Malpraktis düzenlemesinin vatandaş için de önemli olduğunu ifade eden Durmuş, “Doktorlarımız, tazminatlar yüzünden riskli ameliyatları yapmak istemiyordu. Dolayısıyla vatandaş da zarar görüyordu. Aynı zamanda doktorlar daha basit alanlara yöneliyordu. Bu da sağlık sisteminin geleceği için tehlikeliydi. Düzenleme bu durumu ortadan kaldıracaktır” dedi.


“Ek Gösterge Artışı İçin Kanun Teklifini Görmemiz Gerek”  
3600 ek gösterge düzenlemesi hakkında da konuşan Durmuş, şunları söyledi:
“Memur-Sen olarak 3600 ek göstergenin kapsamının geniş tutulması ve her çalışanın bu haktan yararlanması gerektiğini tüm platformlarda dile getirdik.  Talebimizin karşılık bulduğu bir düzenlemeyi Sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı. Her bir kamu çalışanın ek göstergesinde 600 puanlık yükseliş oldu. Düzenleme ile ilgili yasa teklifinin Meclis’e gelmesini bekliyoruz. Maddeleri görünce daha net konuşabiliriz. Eğer bizim taleplerimizin tersi bir durum söz konusu olursa, mücadelemizi devam ettireceğiz.”
“Sağlık Çalışanları Arasında Adalet Sağlanmalı”
Sağlık çalışanlarının özlük ve mali haklarıyla ilgili TBMM gündemine gelen yasa teklifini de değerlendiren Durmuş, konuyla ilgili daha önce açıklanan düzenlemeye karşı çıktıklarını hatırlattı. Aralık ayında dile getirilen düzenlemelerin günü kurtarmaya yönelik olduğunu söyleyen Durmuş, sözlerine şöyle devam etti:
“Sağlık çalışanlarının döner sermayeye bağlı çok büyük sorunları var. Sendika olarak bizim temel yaklaşımımız tüm sağlık çalışanlarının ücretinin yükseltilmesi ve tavan ücretlerinin artırılması. Bizler her platformda, performansa bağlı ücret sistemini doğru bulmadığımız söyledik. Farklı hastanelerde çalışan ama aynı işi yapan sağlık çalışanları birbirinden farklı ücret alıyor. Biz bu konuda adalet istedik. Merkezi ödeme sistemini talep ettik. Bireysel performans sisteminin hayata geçmesini istedik. Bu taleplerimizin karşılık bulduğu bir yasa teklifi var. Sağlık çalışanlarını memnun edecek, adaleti sağlayacak bir düzenlemeden bahsedebiliriz. Ancak, ikincil düzenlemeler de çok önemli. Uygulamaya geçerken yönetmeliklerin yasanın içeriğini negatif yöne çevirmesi ihtimali endişesini de yaşıyoruz. Bu durumda, itirazlarımızı yaparak mücadelemize devam ederiz. Sağlık çalışanları arasında adalet sağlanmalı.” 
“Atama Bekleyen 600 Bin Mezun Var”
Sağlık çalışanlarının sorunlarının temelinde istihdam yetersizliği olduğunu vurgulayan Durmuş, ulusal ve uluslararası verilere göre Türkiye’de bir hemşirenin 4 hemşirenin işini tek başına yaptığını söyledi. Sağlık çalışanlarının ortalama 13 saat çalıştığını belirten Durmuş, çalışanların iş yaşamı ile aile ve sosyal yaşamlarının uyumlu hale getirilmesinin gerekliliğine dikkat çekti. Her yıl sağlıkta 60-70 bin istihdam yapılması gerektiğine değinen Durmuş, şiddetin ve sorunların temel unsurunun iş yoğunluğu olduğunu dile getirdi. Atama bekleyen 600 bin sağlık mezunu olduğunu dile getiren Durmuş, sağlık hizmetinin nitelikli yürütülmesi için de istihdamın önemli olduğunu savundu. 
“Sağlık İznini Kısıtlayan Yönetmeliği Yargıya Taşıdık”
Radyoloji çalışanlarının sağlık iznini kısıtlayan yönetmeliğe tepki gösteren Durmuş, “Radyoloji çalışanlarının yönelik yapılan bazı düzenlemelere itirazımız var. Yeni düzenlemeye göre, saat hesabı yapılarak radyoloji çalışanlarının sağlık izni kullanma hakkı kısıtlanıyor. Biz buna itiraz ettik ve konuyu yargıya taşıdık. Çünkü kanunda belli bir madde var ve burada sağlık izninin kullanılabileceği açıkça ortaya konmuş. Kanunun ilgili maddesini yönetmelikle düzeltemezsiniz. Yapılmış olan düzenleme masa başında yapılmış, sahanın gerçekliğinden uzak bir düzenleme” dedi.
“Hekim Göçü Bütüncül Olarak Masaya Yatırılmalı” 
Bir gazetecinin hekim göçüyle ilgili sorduğu soruya cevap veren Durmuş, “Hekim göçünün birçok sebebi var. Bu konuların bütüncül olarak masaya yatırılması gerekiyor. Hekim göçüyle ilgili bir çalışma yaptık. Buradan çıkan sonuçları Bakanlığa sunduk. Orada çok önemli maddeler var. Elbette ücret önemli bir madde ama bunu izleyen daha birçok sorun mevcut. Bunların hepsinin masaya yatırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Durmuş, sağlık çalışanlarının bir bütün olduğuna vurgu yaparak, “Sağlık-Sen olarak hekiminden hemşiresine tüm sağlık çalışanlarının haklarını savunuyoruz. Tüm sağlık çalışanlarımızın meselelerine bütüncül yaklaşıyoruz ve sorunlarını çözmek için mücadele ediyoruz” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.