ANKARA’DA KOOPERATİF MAĞDURLARI 20 YILDIR ALAMADIKLARI HAKLARINI İSTİYOR

13 Mart 2024 Çarşamba 09:30
ANKARA’DA KOOPERATİF MAĞDURLARI 20 YILDIR ALAMADIKLARI HAKLARINI İSTİYOR

Başkent Ankara'da bundan 20 sene önce Gölbaşı ilçesinde yapılan ihalede 6 bin 400 dönümlük arsaya ortak olan vatandaşlar kooperatifte herhangi bir ilerleme olmamasından dolayı Genel Kurul’un gerçekleştiği sırada eylem yaptı. Hatta bu uzun süreçten dolayı kooperatif üyelerinden bazıları vefat ederek hayal ettikleri bir daire bile kavuşamadı.

Ankara Gölbaşı ilçesindeki Yaylabağı mahallesinde, Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden açık ihaleyle alınan 6 bin 400 dönümlük arsaya ortak olan kooperatif üyeleri, 20 yıldır bitmeyen mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor. Bu nedenle yapılan hak sahipleri, Baş-Kent Özlem Konut Yapı Kooperatifleri Birliği önünde bir araya gelen üyeleri, üst birliğin arsaları kooperatiflere devretmesini ve inşaata başlamasını istedi. Yaylabağ mevkiinde biraraya gelen kooperatif üyeleri "Üst Birlik Genel Kurul Kararını Uygulama, Suç İşleme", "Denetim Kurulu Görevini Yap, Suça Ortak Olma" "Artık tapularımızı istiyoruz" şeklinde pankartlar taşıdı.

Yaylabağ'daki arsa önünde yapılan açıklamada kooperatif üyesi Prof. Dr. Rıfat Salmanoğlu, 20 yıl sonra herhangi bir ev sahibi olmadan bir araya geldiklerini belirterek, "Dile kolay tam 20 yıldır bekliyoruz. Senelerdir başlamayan veya özellikle başlatılmayan bir projenin içinde yıllarımız ve paramız heba olup gitmiştir. Artık ok yaydan çıkmış ve iş, hakkımızı alma mücadelesine dönüşmüştür. Aralarında yargı mensupları, mühendisler, akademisyenler, diyanet personeli, sağlık personeli, kamu ve özel sektörden arkadaşlarımızın bulunduğu üyeler yıllarca mağdur edilmiştir." dedi.

BOŞ ARAZİLER HAYVANLAR OTLUYOR

Üyelerden Selami Duman, yaşadığı mağduriyeti anlatarak şöyle konuştu:

“Ancak geldiğimiz noktada o boş arazilerde sadece hayvanlar otlatılıyor. Ve geldiğimiz nokta sıfır, kocaman bir sıfır. Biz üyelerin menfaatleri doğrultusunda buradayız. Hiçbir yönetimle, hiçbir delegeyle, hiçbir şekilde bireysel sorunumuz yok. Hiç kimseyle kavga gürültü etmek gibi bir derdimiz niyetimiz yok. On bine yakın bir konutu tek elden yapmanın imkansız olduğunu herkes anladı. Artık bu kadar büyüklükteki bir projenin tek elden yapılamayacağı anlaşıldı ve bunun artık bölünme zorunluluğu ortaya çıktı. Dağıtın, bırakın kendi kooperatiflerimizi bizler yapalım. İstediğimiz bu kadar basit.”

BU İNŞAAT TEK BİR MÜTEAHHİT İLE BİTMEZ

Özgür Şahin isimli bir kooperatif üyesi, “Türkiye'de bu inşaat şartlarında buranın tek bir müteahhitin yapması zaten mümkün değil. Hayale oynuyorlar tutmayı oynuyorlar. Lütfen insanların sabrını artık daha fazla zorlamasınlar. Kendileri yapamayacaklarını kendileri de biliyorlar. Ama lütfen onların sabrı belki kalabilir yönetici olduğu için ama artık bizim sabrımız kalmadı.” cümlelerini kullandı.

YÖNETİMİN DEĞİŞMESİNİ İSTİYORUZ

Üye Emine Koç da, “2012’de ben burayı devraldım. Ben aldığımda zaten yedi sekiz yıllık bir geçmişi vardı. Nereden baksanız ben de on üç yıldan beri bekliyorum. Yani çocuklarım küçüktü. Artık onlar büyüdüler biz görmedik ama artık çocukların görmesin ümit ediyoruz. Bunun için de yönetimin değişmesini ve gerçekten icraat yapacak bir yönetimin gelmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı..

ÇOCUKLARIMIN HAKKI VERİLSİN

Mağdur üyelerden Sebiha Özkoç, “Çok mücadele ettik 2000 yılından beri biz bu kooperatifteyiz. Yani hakkımızı istiyoruz. Arsalar dağıtılsın. Mağduruz, gerçekten mağduruz. Benim eşim vefat etti. Bu konuda kendimi de geçtim artık. Yani dedim ki hani en azından çocuklarımın hakkı olanları alayım ve o yüzden artık tapular ve arsalarımız verilsin.” şeklinde konuştu.

20 YILDIR NELER YAŞANIYOR?

20 yıl önce, Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Ankara ili Gölbaşı ilçesi Yaylabağ mevkiindeki 6 bin 400 dönümlük araziyi açık ihale ile satışa çıkarmış ve ihale Başkent Birlik Kooperatifleri üst birliği tarafından verilen en yüksek teklifle alınmıştı. Projeye, 43 kooperatif bünyesinde örgütlenen 3 bine yakın memur üye olmuştu. Ancak Mimarlar odasının açtığı dava nedeniyle planlar iptal edilmiş ve yeniden planlama yapılmıştı. Bu süreçte üst birlik genel kurulunda, projenin bir bütün olarak yapılmasının çok zor olması nedeniyle, arsaların hak sahibi kooperatiflere dağıtılması kararı alınmış ancak bu karar uygulanamamıştı. Kooperatif üyeleri, Mimarlar odasının açtığı yeni dava nedeniyle, üst birliğin hakları olan arsaları kooperatiflere devretmesini ve inşaata başlanmasını talep ediyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.